CZ Ranní restart

Ranni Restart , 15. Jan.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (tj. bez refinancování těch poskytnutých už dříve) se podle dat Hypomonitoru České bankovní asociace loni v prosinci zvýšil meziročně o 55 %. To zní pořád ještě impozantně, nicméně už je to přece jen míň než v předchozích měsících (průměr za prvních loňských 11 měsíců je 68 %) a z pohledu meziměsíčních změn už vidíme v posledním loňském čtvrtletí přibližnou stagnaci. Co se týče počtu poskytnutých hypoték, jsme už blízko před-covidovému normálu.

Když už je řeč o hypotékách: index cen nemovitostí je sice zatím k dispozici jen do 3q24, ale i tak je srovnání tohoto indexu a indexu výše průměrné hypotéky zajímavé: po propadu v roce 2022 (kdy ceny nemovitostí rostly výrazně rychleji než průměrná výše hypotéky) už jsme (díky přibližné stagnaci cen nemovitostí v období 3q22-2q24) skoro zpátky na úrovni těsně před covidem.

Česko se už letos zbaví své závislosti na ruské ropě. Společnost MERO ČR a konsorcium TAL dokončily hlavní technické práce na projektu TAL-PLUS. Dle sdělení předsedy vlády Petra Fialy je už Česko technicky připravené přejít v případě výpadků ruské ropy z ropovodu Družba na plné zásobování ropou západní cestou ropovodem TAL (Trans-alpinský) a navazujícím IKL (Ingolstadt-Kralupy-Litvínov). Zbývá už jen dokončit provozní testy a certifikaci. K odstřižení od ruské ropy a plnému zásobování Česka ropou západní cestou ropovody IKL a TAL dojde podle všech předpokladů už v polovině letošního roku. Na Česko dosud připadalo cca 10 % využití kapacity TAL, což představovalo velmi zhruba polovinu českého dovozu ropy (zbytek přicházel od východu ropovodem Družba). Rozšíření kapacity TAL o dalších cca 10 % tak umožní nově dovážet celý český dovoz ropy skrze TAL.

Znamená to, že letos skončí dosavadní ostudná situace, kdy Česko svými nákupy ropy nepřímo pomáhalo Rusku financovat jeho agresi na Ukrajině? Skeptik by se mohl obávat „re-exportního“ scénáře, kdy do Česka bude ropovodem TAL-PLUS proudit i nadále ruská ropa, kterou sem bude dodávat nějaký prostředník kupující ji (byť třeba skrytě) od Rusů. Tento trik nejspíš nehrozí, protože na ropě (mimochodem mnohem víc než na zemním plynu) se dá chemickým rozborem poznat, kde byla vytěžena.

Velmi pravděpodobný je ale scénář „kompenzační“, kdy do Česka bude ropovodem TAL-PLUS proudit sice skutečně neruská ropa, ovšem z destinací, které samy ropu těží a které budou namísto využívání této nám prodané ropy kupovat – za nižší cenu – ropu z Ruska (neb se neúčastní protiruských sankcí) nebo dodávat o to méně ropy jiným klientům, kteří budou o to více ropy kupovat z Ruska (neb se neúčastní protiruských sankcí). Může jít například o Ázerbájdžán, kde se už loni mluvilo o tomto triku v případě zemního plynu. Pokud by došlo na tento kompenzační trik, budou naše nákupy ropy přece jen Rusku v jeho imperialistických spádech nepřímo nápomocny i nadále. Totéž bude platit i v případě, že se Česko zapojí do „rafinačního“ scénáře (který už ale není založen na využití ropovodu): v tomto scénáři odběratel sice nekupuje od Ruska přímo ropu, nicméně kupuje ropné výrobky od prostřednických zemí, které už ovšem ropu právě z Ruska jako vstup kupují. Objem ruské ropy, která putuje do zemí uplatňujících sankce „vypraná“ rafinací v některé prostřednické zemi se od začátku ruské agrese dramaticky zvýšil. Takže vlk žere (přátelé Ukrajiny nekupují ruskou ropu), a koza zůstává celá (Rusko dostává za svou ropu peníze).