CZ Ranní restart

Ranni Restart , 18. März
Mezi okruhy cen výrobců nadále vyčnívají svým meziročním růstem celkově lehce pod 10 % ceny v zemědělství, zatímco ceny v průmyslu a stavebnictví zhruba stagnovaly a ceny ve službách rostly tempem 3,5 %. Konkrétně u průmyslu se očekával meziměsíční nárůst 0,2 %, takže pozorovaný pokles o 0,1 % je vlastně protiinflační – v současnosti tedy dobrou – zprávou.

K tomu kolega Jirka Polanský už včera v Bleskovce dodal: „Vývoj cen v zemědělství je v současné době jeden z hlavních proinflačních faktorů v české ekonomice a dnešní data to potvrzují. Pro příští měsíce se tak nedá vyloučit další růst cen potravin v rámci spotřebitelské inflace. (…) Opačným směrem působí vývoj cen v průmyslu, nicméně pro německou ekonomiku se letos čeká postupné oživení, což by mělo mírně zesílit i inflaci v průmyslu.“

Přinejmenším aktuální čísla za průmysl přinesla snad dobrou zprávu. Následuje několik bohužel méně dobrých novinek. Nový americký prezident nedávno připustil, že jeho kroky sice nakonec učiní Ameriku opět velikou, ale že nejdřív přijde „a little disturbance“. První malé známky tohoto „narušeníčka“ už možná zpoza Velké louže přicházejí: • Maloobchodní tržby v únoru rostly v USA meziměsíčně o 0,2 %, zatímco trh čekal růst o 0,6 %. • Empire State Manufacturing index vývoje ve zpracovatelském průmyslu ve státě New York v březnu klesl na -20,0 bodů, zatímco trh čekal -1,9 b.

Respektovaný německý výzkumný institut Ifo snížil svůj výhled pro německou ekonomiku. Letos by tamní HDP mělo povyrůst jen o 0,2 % (tedy opět v podstatě stagnace, podobně jako v posledních třech letech), zatímco doposud očekával růst 0,4 %. Dnes se německý parlament ještě na poslední chvíli ve stávajícím složení (před změnou vyplynuvší z nedávných voleb) pokusí schválit dvě nové výjimky z dluhové brzdy: pro výdaje na obranu a na investice do infrastruktury. To je samo o sobě dobrou (byť už ne úplně novou) zprávou. Horší je, že na stolech soudců německého Ústavního soudu se už začaly množit stížnosti na tento plán. Německo i celá Evropa se tak těší na zvýšení německých veřejných investic, které ale tamní Ústavní soud může zatrhnout – jako to koncem roku 2023 udělal na téma využití protipandemického fondu na jiné (zelené) účely.

Toxicitu Trumpovy a Trumpem vyvolané národohospodářské (zejména celní) politiky potvrdila i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pro celosvětovou ekonomiku. Ta by měla letos a v roce 2026 růst jen tempem 3,1 % a 3,0 % (předchozí prognóza OECD mluvila pro oba roky o růstu 3,0 %). Pro samotné Spojené státy OECD předvídá růst 2,2 % a 1,6 % (dosud 2,4 % a 2,1 %). A třeba v takovém Mexiku má HDP letos klesnout o 1,3 %, přestože dosud tam OECD očekávala růst o 1,2 %.