Zvýšená inflácia u nás ostane dlhšie
Dlhodobý výhľad , 14. Okt.
Vláda po dlhých týždňoch diskusií predstavila plán konsolidácie verejných financií. Ten pozostáva zo 17tich opatrení v celkovej hodnote 2,7 miliardy eur. Najvýznamnejšími z nich sú zvýšenie DPH na 23 %, zavedenie dane z finančných transakcií či zvýšenie dane z príjmov právnických osôb a sektorových daní pre vybrané firmy.
Takto predstavená konsolidácia sa zameriava najmä na oblasť nových príjmov, z ktorých plynie až 70 % celkovej sumy. Úspora vo výdavkoch tvorí iba 30 %. Takýto zásah do ekonomiky má bezprostredný vplyv aj na mnoho makroekonomických veličín, najmä infláciu, HDP či rast nominálnych a reálnych miezd.
Ekonomický rast v budúcom roku tak môže podľa našich odhadov dosiahnuť 2 % medziročne. Stále očakávame pozitívny príspevok zo spotreby domácností, hoci menší než v predkonsolidačných odhadoch. Potiahnuť ekonomiku by mohlo aj čerpanie financií z Plánu obnovy. Oslabený ostáva zahraničný dopyt v dôsledku problémov u našich zahraničných partnerov (najmä v Nemecku).
Medziročná miera inflácie v druhej polovici tohto roka na Slovensku opäť jemne rastie. Po zvyšok roka sa môže pohybovať v okolí troch percent. Napätý trh práce vytvára podmienky na rýchly rast miezd, z čoho vyplývajú aj inflačné tlaky – najmä v službách. Nové konsolidačné opatrenia potlačia infláciu smerom nahor v budúcom roku. Priemerná inflácia v 2025 tak môže dosiahnuť 5 % (pôvodný odhad 3,5 %).
Očakávame, že ECB bude pokračovať v znižovaní sadzieb, v tomto roku by mohlo dôjsť ešte k jednému až dvom poklesom jej sadzieb.