Inflace v říjnu mírně vyšší

Bleskovka , 11. Nov
V říjnu se cenová hladina v české ekonomice zvýšila o 0,3 %. Meziroční inflace tak dosáhla 2,8 %, a oproti září byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Dnešní data jsou nepatrně nad naším odhadem (2,7 % meziročně). K významným změnám ve vývoji české inflace nedošlo. Inflaci stále táhne především růst cen služeb (5,3 % meziročně), ve kterém se odráží oživení spotřeby domácností, mzdový růst a zlepšený sentiment domácností. Naopak vliv slabého makro vývoje v Německu působí opačně, což se projevuje především ve vývoji cen zboží, jehož meziroční inflace je pod 1,3 %. Ceny služeb pokračují v silném růstu, což dokládá aktuální vývoj u cen dovolených či v pohostinství. To vnímáme jako signál pro ČNB, že inflační tlaky ve službách příliš nepolevují, zvláště, když meziroční inflace ještě zesílila. Zvýšily se také ceny v oddíle bydlení, z důvodu vyšší cen tuhých paliv a nájemného, a také ceny potravin. V oddíle odívání a obuv byl růst cen ovlivněn sezónností.

V listopadu by inflace mohla být zhruba na podobné hodnotě, jakou dosáhla v říjnu. K zesílení inflace by pak mělo dojít v prosinci, když aktuálně nám vychází hodnota kolem 3,2 %, a tedy mírně nad horní hranicí tolerančního pásma kolem inflačního cíle. Za tímto vývojem bude nicméně zčásti stát i srovnávací základna. Celkově budou pravděpodobně proinflačně i nadále působit ceny služeb, které odráží silný růst mezd a oživení spotřeby domácností.

V příštích dvou letech by se inflace měla v průměru pohybovat mírně nad 2 %, když proinflačně bude působit především pokračující ekonomické oživení a silný trh práce (především růst mezd). Mezi jednotlivými měsíci by inflace ale mohla zůstat rozkolísaná. Rizikem je možnost zavádění cel v mezinárodním obchodě, které by inflaci zvyšovalo.

Pro říjen čekala ČNB inflaci ve výši 2,8 %, tedy v souladu se zveřejněnou hodnotou. ČNB má aktuálně obavy z vývoje cen služeb, což detailní pohled do dnešních dat potvrzuje. Proto ČNB zůstane pravděpodobně velmi obezřetná. Na zasedání minulý týden komunikovala ČNB, že k dalšímu snižování sazeb bude přistupovat velmi opatrně, a navíc že již zvažuje možnost dočasného pozastavení postupného snižování sazeb.

S tím jsou dnešní data v souladu, když dle nás lehce zvyšují pravděpodobnost ponechání sazeb na stabilní úrovni pro prosincové zasedání. Nejistota je ale značná, když stále vidíme pravděpodobnost mírného poklesu sazeb jen velmi mírně nižší. Vliv na prosincové rozhodnutí budou mít až události příštích týdnů. Podle naší prognózy čekáme pro konec letošního roku repo sazbu na 4 %, pro konec roku 2025 na 3,25 % a pro konec roku 2026 na 3 %. Na korunu dnešní data mít výraznější vliv pravděpodobně mít nebudou. Koruna je nyní ovlivněna globálními a geopolitickými faktory.