Slabá koruna může ovlivnit vývoj sazeb

Měsíční strategie - dluhopisy a měny , 22. Nov
Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách zvýšilo optimismus na trzích ohledně budoucího vývoje americké ekonomiky a poslalo dolů sentiment na evropskou ekonomiku. To je vidět i na kurzovém vývoji, kdy dolar k euru výrazně posílil. Je nicméně otázka, zdali aktuální tržní reakce není až příliš silná a nemůže dojít ke korekci. Vedle očekávaného oživení evropské ekonomiky, které se příští rok čeká, to může být i tím, že nakonec nová americká administrativa nemusí přistoupit k tak výraznému navýšení cel, o kterém se mluvilo. Důvodem je vysoká inflace, kterou by taková politika způsobila, a která by se mohla stát důležitým faktorem v příštích volbách.

I nadále čekáme pro příští rok oživení růstu české ekonomiky. Oproti minulé prognóze ho ale posouváme směrem dolů z 2,7 % na 2,3 %. Navíc riziko je vychýleno směrem dolů z důvodu možné obchodní války mezi USA a EU. Pokud zavedou/zvýší USA cla na vývoz evropských aut do USA, dopady na českou ekonomiku mohou být zhruba půl procentního bodu do růstu našeho HDP (česká ekonomika by rostla o 1,7 %).

Inflace v české ekonomice se v posledních dvou měsících letošního roku může pohybovat kolem 3 %. Inflační tlaky plynou z vývoje cen služeb, cen potravin, silného růstu mezd či fiskální politiky. I kvůli těmto vlivům, které se pravděpodobně přenesou do příštího roku, a také slabému kurzu koruny čekáme, že ČNB zůstane i nadále opatrná. Příští pokles sazeb ČNB nyní čekáme až na květnovém zasedání. Trh čeká snížení sazeb v únoru.

Kurz koruny k euru je nyní zhruba EUR/CZK 25,35, a pohybuje se tak na slabších úrovních (například na začátku června byla koruna zhruba 24,6, na přelomu srpna a září pak na 25,0). Prognózu pro vývoj koruny posouváme na slabší hladinu. Úrokové sazby v USA půjdou dolů pravděpodobně pomaleji a tržní obavy z negativních dopadů na evropskou ekonomiku (a měnovou politiku) v nejbližších čtvrtletích pravděpodobně nezmizí. I tak se ale nedá vyloučit mírná korekce zpět, když trh může být (dle nás) nyní až příliš pesimistický. Pro příští dva roky tak i nadále čekáme velmi mírné posilování koruny, ale z aktuálně slabší hladiny.

Pro nejbližší období výraznější pohyby české výnosové křivky nečekáme, když její aktuální hodnoty mohou být dle nás blízko fundamentům. Ze střednědobého pohledu čekáme další postupný pokles výnosové křivky. Důvodem budou především klesající sazby ČNB, stejným směrem bude působit i uvolňování měnové politiky v eurozóně. Naopak pokles výnosů bude i nadále brzdit emisní aktivita MF.