Ranní restart

Ranni Restart , 16. Jun
Kalendář s makro daty je pro tento týden krátký. To je dáno tím, že většina pravidelných měsíčních dat již vyšla v minulých dvou týdnech a (až na několik výjimek) začne většina předstihových indikátorů být zveřejňována až příští týden. Trhy budou tento týden (vedle situace na Blízkém východě) sledovat především zasedání Fedu. Všeobecně se čeká stabilita sazeb, když Fed zůstane vzhledem k silným nejistotám pravděpodobně ve vyčkávacím nastavení. Aktuálně se čeká pokles sazeb v září. Když si vezmu data a nejistoty, dával by mi pokles sazeb smysl. Fed se ale pravděpodobně obává zesílení inflace kvůli clům, což je oprávněné a s velkou pravděpodobností to nastane. Jenomže Trumpova (nejenom celní) politika jde ve směru také zhoršení makro vývoje, což bude působit protiinflačně. A pokud dojde k významnému ochlazení ekonomiky, krátkodobě sice proinflační vývoj kvůli clům převáží nad protiinflačním vývojem domácí poptávky. Střednědobě to ale může být naopak.

Vzhledem k současné komunikaci Fedu a jeho zdrženlivosti tak může dojít letos jen k mírnému poklesu sazeb, příští rok ale může být pohyb dolů podstatně rychlejší, zvlášť pokud se významněji zhorší ekonomický vývoj. Ve Státech vyjde také květnový maloobchod. U něj se čeká relativně výrazný meziměsíční pokles, což zatím nebude odrazem nepříznivého makro vývoje, ale rozkolísanosti měsíčních dat. V březnu a dubnu totiž dosáhly maloobchodní tržby v USA meziročně 5,2 %, což bylo ovlivněno předzásobením amerických spotřebitelů kvůli obavám z cel. Adekvátně proto v květnu poptávka pravděpodobně poklesla.

V české ekonomice vyjde dnes květnový vývoj cen výrobců. V průmyslu ceny pravděpodobně poklesly, a to zejména kvůli klesajícím cenám ropy. Což již pro červen vzhledem k aktuální situaci na Blízkém východě platit nebude. Zajímavý ale bude květnový vývoj i v dalších sektorech (zemědělství, stavebnictví a služby), kde byla dubnová data proinflační. Během dne vydáme na dnešní data komentář v podobě Bleskovky.

Vzhledem k situaci na Blízkém východě se významně zvýšily ceny ropy. Barel ropy brent se nyní obchoduje za necelých 75 dolarů, když ještě nedávno stál o cca 10 dolarů méně. A k tomu je třeba vzít do úvahy, že čínská poptávka vzhledem k některým problémům tamní ekonomiky není tolik silná, utlumený vývoj pokračuje i v Evropě a americká ekonomika zpomaluje. Jinak by cena ropy byla nyní podstatně vyšší. Dokud nedojde k alespoň k částečnému uklidnění situace (nebo k výraznějšímu ochlazení globální ekonomiky), cena ropy zůstane pravděpodobně nad 70 dolary. V případě eskalace konfliktu by šla navíc nahoru. Predikovat další vývoj včetně časového hlediska není snadné, protože může nastat řada scénářů od zesílení konfliktu (včetně zapojení USA či dalších zemích Blízkého východu do něj) až po postupné uklidnění. Každopádně se nyní dá čekat, že v české ekonomice zesílí inflace kvůli cenám ropy, a to jak přímo přes spotřebitelské ceny na pumpách, tak i nepřímo přes zvýšené náklady firem, které se přenesou do cen. To by působilo ve směru nižšího růstu HDP. Nicméně pokud by ale zůstala cena ropy někde poblíž stávajících hodnot, do HDP by šok neměl být nikterak výrazný. Je samozřejmě otázka, co se bude dít v Hormuzském průlivu. Pokud by se Íránu povedlo ho zablokovat, mezinárodní lodní doprava by zdražila, což by působilo opět ve směru vyšších cen a nižšího růstu HDP.

V pátek vyšla data nálady amerických spotřebitelů za červen. Zatím jde jen o předběžný odhad. Celkový index se zvýšil na 60,5 bodu, což signalizuje prozatímní uklidnění amerických spotřebitelů. Výrazné obavy ale přetrvávají, když hodnota indexu je zhruba 20 % pod úrovní z konce loňského roku. Zmírňující obavy odrážení zlepšení inflačních očekávání, když inflaci na horizontu 1 roku čekáme domácnosti na 5,1 %, což je o jeden a půl procentního bodu méně než před měsícem. A ta hodnota je navíc i blíže realitě, když různé odhady naznačují, že Trumpova celní politika by mohla navýšit inflaci o 1-2 procentní body (čili pravděpodobně někam mezi 3,5 a 4,5 %).