Příznivý vývoj průmyslu ovlivněn dovolenými

Bleskovka , 7. Okt.
V srpnu se průmyslová produkce v české ekonomice zvýšila meziměsíčně o 1,8 %. Meziročně byla vyšší o 0,4 %. Jde o růst očištěný o vliv kalendáře a sezónnost; meziroční růst očištěný jen o vliv kalendáře byl 1,5 %. Rozdíl mezi oběma meziročními čísly bývá obvykle malý, což může naznačovat možnost budoucí revize. Každopádně, data vyšla nad odhadem trhu i nás, což je na první pohled příznivé. Druhý pohled ale optimismus tlumí. V meziměsíčním vyjádření zůstává vývoj v průmyslu silně rozkolísaný. Letos v srpnu průmyslovou produkci táhla výrova aut, což bylo ovlivněno posunem celozávodních dovolených na červenec. V součtu za červenec a srpen průmyslová produkce meziročně zhruba stagnovala. Celkově tak i nadále zůstává situace v českém průmyslu utlumená, když oživení domácí poptávky nedokáže kompenzovat slabou poptávku z Německa.

Nálada v průmyslu se v září mírně zlepšila, celkově ale zůstává nízká a pod svým dlouhodobým průměrem. To je v souladu se slabými daty, která přicházejí z Německa a která negativně ovlivňují zahraniční poptávku o českých exportech. K trvalejšímu zlepšení nálady (ekonomického vývoje v Česku) pravděpodobně nedojde do té doby, než se zlepší vývoj německé ekonomiky, což by mohlo být až v úplném závěru letoška nebo až v příštím roce. Příznivě vypadají srpnová data nových průmyslových zakázek. Zde ale platí to stejné, jako u celkové produkce. Data jsou značně rozkolísaná, a navíc v červenci došlo vlivem dovolených k jejich značnému poklesu.

Do vývoje průmyslové produkce v příštích měsících „vstoupí“ povodně. Pro září čekáme celkový pokles v průmyslu, ačkoliv není snadné odhadnout přesnější dopad. V následujících měsících by mělo dojít k opačnému vlivu. Celkové zlepšení vývoje v českém průmyslu ale čekáme až pro příští rok spolu s očekávaným zlepšením vývoje zahraniční poptávky. Nejistota vzhledem ke globálnímu a geopolitickému vývoji zůstává značná.

Vliv dnešních dat na měnovou politiku ČNB i kurz koruny bude pravděpodobně velmi malý. Data totiž nemění celkový pohled na vývoj v české ekonomice a příznivý růst v průmyslu je dán z velké části jednorázovým faktorem načasování celozávodních dovolených. I nadále tak čekáme 25 bodové snížení sazeb pro listopad. Nejistotu stále vidíme pro prosinec. kdy se bude ČNB pravděpodobně rozhodovat mezi poklesem sazeb o 25 bodů a jejich stabilitou. Na rozhodnutí budou mít vliv nová data, která v příštích týdnech vyjdou, příští rozhodnutí ECB a FEDu o sazbách, vývoj koruny po amerických volbách, mzdový vývoj, vývoj cen v sektoru služeb a také geopolitická situace. Nejnovější data z německé ekonomiky a výrazný nedávný pokles cen pohonných hmot zvyšují pravděpodobnost možného prosincového snížení sazeb na 3,75 %. Aktuální růst cen ropy ovlivnění situací na Blízkém východě pak působí proinflačně a ve směru stability sazeb. V tomto ohledu by jasněji mohlo být až během listopadu.

Koruna nedávno oslabila až k téměř hladině EUR/CZK 25,40, když vliv mají páteční příznivá data z amerického trhu práce a růst nejistoty na Blízkém východě. Rozsah oslabení zhruba odpovídá jednomu standardnímu snížení sazeb, proto vývoj koruny, pokud nedojde ke korekci zpět, působí ve směru o něco vyšší pravděpodobnosti stability sazeb na prosincovém zasedání. Po dnešních datech výrazné změny vývoje koruny nečekáme, když vliv bude mít především geopolitika.