CZ Ranní restart

Ranni Restart , 6. Nov.
V tuto chvíli je velmi pravděpodobné, že prezidentem USA na další čtyři roky bude Donald Trump. Už je také jasné, že republikáni budou mít většinu v Senátu. To zvyšuje akceschopnost republikánského prezidenta při prosazování jeho politiky.

Pro Trumpa osobně je většina v Senátu důležitá i vzhledem tomu, že právě Senát schvaluje případné kandidáty na místa uvolněná v Nejvyšším soudu – a čím víc bude v tomto orgánu soudců jmenovaných republikány, tím je větší šance, že pro Trumpa nakonec dopadnou dobře proti němu vedené četné soudní spory. Co se týče nynějšího složení tohoto soudu, z devíti soudců a soudkyň byli tři jmenováni Trumpem, další dva Bushem mladším, jeden Bushem starším (celkem tedy šest republikánů), dva Obamou a jeden Bidenem.

Výsledný povolební poměr sil ve sněmovně reprezentantů zatím není jasný, hlasování u desítek mandátů ještě není ukončeno a může trvat možná až několik dní.

Na Trumpovo pravděpodobné vítězství reaguje kurz české měny dle očekávání – tedy oslabením. Zatím jde oproti včerejším hladinám o oslabení jen kolem 0,1 Kč (tj. kolem půl procenta), nicméně s docela silným kolísáním. V kontextu posledního měsíce nejde o žádnou dramatickou změnu. Co se týče eura k dolaru, vidíme poměrně zřetelné posílení americké měny od včerejška o cca 1,5 % (a tomu odpovídá i oslabení koruny vůči dolaru). Nahoru poskočily nejen výnosy amerických státních dluhopisů, ale také například cena bitcoinu (čeká se Trumpova vstřícnost ke kryptoměnám).

Ve stínu blížících se amerických voleb trochu zanikly výsledky českého státního rozpočtu. Za období leden-říjen skončil schodkem 201 mld. Kč. Rozpočet tak už od května kolísá v těsné blízkosti dvousetmiliardové úrovně, zatímco loni touto dobou se jeho výsledky zlepšovaly (mj. díky tomu, že inkaso tzv. daně z neočekávaných zisků, tedy selektivní dani ze zisku velkých bank a některých energetických společností, je letos rozprostřeno do všech čtvrtletí, kdežto loni – ač za období 1-10 ve stejném kumulativním objemu – bylo vtěsnáno do druhé půlky roku). Ve světle posledního „jakžtakž normálního“ roku, tedy roku 2019, je kolísání na zhruba neměnné úrovni standardním jevem, jen ta úroveň je oproti roku 2019 bohužel výrazně horší. Poslední dva měsíce roku budou nejspíš ve znamení prudkého zhoršení: obvyklým důvodem bude malé inkaso daně ze zisku (zejména v listopadu bývá chabé, zatímco výdaje samozřejmě plynou vcelku rovnoměrným tempem), letošním mimořádným důvodem můžou být výdaje na řešení dopadů zářijových povodní.