Průmyslová produkce meziročně znovu kladná

Bleskovka , 6. Nov.
V září došlo v české ekonomice k meziměsíčnímu poklesu průmyslové produkce, který činil 1,1 %. Tímto směrem působila, podobně jako v minulých měsících, slabá poptávka z Německa a významná rozkolísanost dat na meziměsíční úrovni. Oproti našemu odhadu jsou dnešní data příznivější, když jsme očekávali výraznější negativní vliv povodní. Do budoucna se nicméně nedá v tomto ohledu vyloučit možná revize dat směrem dolů. Meziročně byla produkce druhý měsíc po sobě kladná, tentokrát byla vyšší o 0,7 % (či 0,8 %, pokud by se uvažovat růst očištěný jen o vliv kalendáře a nikoliv sezónnost). K tomu ale přispěla i srovnávací základna (pokles produkce v září 2023).

Nálada v průmyslu zůstává pod svým dlouhodobým průměrem. To je v souladu se slabými daty, která přicházejí z Německa, a která negativně ovlivňují zahraniční poptávku o českých exportech. K trvalejšímu zlepšení nálady (ekonomického vývoje v Česku) pravděpodobně nedojde do té doby, než se zlepší vývoj německé ekonomiky, což by mohlo být až v úplném závěru letoška nebo až v příštím roce. Příznivě vypadají data nových průmyslových zakázek, které jsou meziročně vyšší o téměř 5 %, což pro příští měsíce může naznačovat mírné zlepšení ve vývoji průmyslové produkce (nicméně celková meziroční data zůstanou pravděpodobně silně rozkolísaná).

Aktuálně pracujeme na aktualizaci prognózy, kterou ovlivní i výsledky amerických voleb. Výhra Donalda Trumpa a jeho plány na zavedení cel v zahraničním obchodě (a další opatření) se promítnou ve směru nižšího růstu českého HDP i průmyslové produkce. Nejistota zůstává značná, když v tuto chvíli nejsou k dispozici detailní informace o ekonomických plánech nového amerického prezidenta. Příští rok se očekává zlepšení ekonomického vývoje v Německu, když letos německá ekonomika zhruba stagnuje a pro příští rok se očekává růst jejího HDP nepatrně pod 1 % (aktuálně 0,8 %). To by na jedné straně sice mělo pomoci českému exportu, na straně druhé se ale očekávaný růst v Německu přehodnotil směrem dolů (nedávno to bylo ještě 1,2-1,5 %).

Především z důvodu očekávaného nižšího růstu německé ekonomiky tak s vysokou pravděpodobností přehodnotíme prognózu růstu HDP v české ekonomice pro příští rok směrem dolů. Aktuálně máme v prognóze 2,7 %, současná data a informace směřují mezi 2,0 a 2,4 %, i podle toho, co udělá Donald Trump.

Vliv dnešních průmyslových dat na měnovou politiku ČNB i kurz koruny je zanedbatelný. ČNB zasedá zítra a čekáme mírný pokles sazeb o 25 bodů. Koruna dnes oslabila, když v tomto směru působí výsledky amerických voleb. V tomto ohledu jsou klíčové obavy trhů z plánů D. Trumpa na zavedení cel, a také (s tím související) očekávaná vyšší trajektorie sazeb FEDu (jejich pomalejší očekávané snižování) z důvodu možného proinflačního vývoje v USA. To ještě více zvyšuje nejistotu pro prosincové zasedání ČNB, kde z důvodu slabé koruny může ČNB zvažovat možné ponechání sazeb beze změny.