CZ Ranní restart

Ranni Restart , 15. Nov.
Podle nové prognózy České bankovní asociace bude výkon české ekonomiky za celý letošek o 1 % vyšší než loni (v předchozí, srpnové prognóze byla hodnota 0,9 %). Pro rok 2025 prognostický panel ČBA (jehož členem mám tu čest být) zhoršil výhled o půl procentního bodu na 2,3 %, přičemž hlavním důvodem tohoto zhoršení je slabší vývoj v zahraničí. Ohledně repo sazby ČNB se panel přiklonil k názoru, že v prosinci už bankovní rada se sazbou nepohne a že příští rok sáhne celkově ke třem snížením o 0,25 p.b. Všechny uvedené hodnoty jsou (aspoň zhruba) v souladu i s naší prognózou.

Jakub Seidler, dosavadní hlavní ekonom ČBA, se od prosince přesouvá do bankovní rady ČNB (namísto Tomáše Holuba, kterému skončil mandát) a na jeho pozici v ČBA se od ledna posune Jaromír Šindel, dosavadní ekonom české pobočky Citi (což je výměna jednoho českého makroekonomického esa za druhé). Kým bude jeho místo v Citi obsazeno nebo jestli bude zrušeno, zatím není známo.

Aktuální vývoj některých základních potravin (zejména másla) se stává politicky zajímavým tématem: ve Strakově akademii proběhlo jednání ministra zemědělství s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, zástupci České obchodní inspekce a dalších institucí, načež premiér Fiala prohlásil, že „stát chce ke zlepšení situace na trhu s potravinami využít všechny nástroje“. Upřesnil, že cenu másla stát regulovat nebude, nicméně že trh s máslem je oligopolní, a tudíž je třeba, aby se stát podíval na dodržování podmínek volného trhu.

Jak vypadají konkrétní čísla? Srovnáme meziměsíční změny cen letos od července (tj. za měsíce 7-10) s „normálem“, kterým budeme rozumět meziměsíční změny v daném měsíci v průměru za období 2015-2021 (roky 2022-2023, kdy se s cenami děly psí kusy, z průměru vynecháme). A dodáme prognózu pro zbylé dva měsíce (11-12) roku za předpokladu (ano, velmi primitivního), že meziměsíce si budou udržovat stejný odstup od normálu, jaký nacházíme v letošních měsících 7-10. Potraviny jako celek rostly letos v 2. pololetí (kromě července) meziměsíčně mírně rychleji než by byl normál. Ve zbytku roku lze proto čekat další mírný nárůst tempem cca 1 % za měsíc (což se může zdát málo, ale kdyby takové tempo panovalo celých 12 měsíců, v meziročním vyjádření by to znamenalo kolem 12 %, tedy vysoko nad cílem ČNB pro celý spotřební koš). A teď k vybraným „vánočním“ položkám. Vejce v letošním 2. pololetí zdražovaly meziměsíčně mírně pomaleji, než je normál: normál je zhruba stagnace, kdežto letos vejce v září dokonce zlevnily. Co se týče zbylých dvou měsíců, u vajec je normálem stagnace ještě v listopadu ale pak velmi výrazné zdražení (10 % meziměsíčně) v prosinci. Predikce tedy naznačuje toto zdražení i letos. Jinak řečeno: zdá se, že by bylo lepší si vejce nakoupit v předstihu (disclaimer: toto není investiční doporučení). Cukr (krystalový) v 2. pololetí normálně cenu příliš nemění. Letos meziměsíčně dvakrát (v červenci a říjnu) zřetelně zlevnil, takže pro zbytek roku lze čekat spíš drobné zlevnění.

A nakonec původce celého aktuálního cenového skandálu, máslo. U něj je v druhé půlce roku normální neustálé mírné zdražování tempem kolem 2-3 %. Letos ve 3. čtvrtletí zdražovalo trochu nad normálem (kolem 5 %), načež v říjnu vystřelilo meziměsíčně o 15 %, což normálu vůbec neodpovídá. Pokud tedy výrobci a/nebo zpracovatelé a/nebo prodejci mluví o rostoucích nákladech (nemoci skotu, počasí, mzdy atd.), není jasné, proč se to projevilo jen velmi mírně od července do září a pak takovým skokem v říjnu. Naše velmi primitivní mechanická predikce naznačuje (v důsledku říjnového skoku) pro zbytek roku další, byť méně výrazné zdražování. Je ale otázka, jestli některá část celého dodavatelského řetězce po nynější mediální masáži nezmění svou cenovou taktiku.