CZ Ranní restart

Ranni Restart , 11. Dez.
Spotřebitelské ceny v Česku byly v listopadu celkově o 2,8 % vyšší než před rokem. Šlo tak o mírné překvapení směrem dolů (očekávání finančního trhu bylo rovná 3 %). Ve včerejší Bleskovce kolega Jirka Polanský dodal některé detaily: „Ceny služeb pokračují v růstu, když jejich meziroční inflace i nadále přesahuje 5 %. Ačkoliv v příštím roce inflace ve službách zpomalí, pravděpodobně zůstane zvýšená. V listopadu také pokračoval růst cen některých potravin, jejichž vývoj během posledních měsíců významně přispěl k zesílení inflace směrem ke 3 %.“

Co se týče výhledu. „V prosinci by inflace měla zesílit a mírně překonat 3 %, což je horní hranice tolerančního pásma kolem inflačního cíle. Za tímto vývojem bude nicméně zčásti stát i srovnávací základna, a proto tento (očekávaný) pohyb vnímáme jako dočasný. V lednu by pak inflace měla opět zpomalit, když aktuálně čekáme její hodnotu na 2,7 %. (…) V příštích dvou letech by se inflace měla v průměru pohybovat mírně nad 2 %, když proinflačně bude působit především pokračující ekonomické oživení a silný trh práce (…).“ A ohledně ČNB: „(…) i nadále čekáme pro prosincové zasedání ČNB ponechání sazeb na stabilní úrovni, nicméně pravděpodobnost jejich případného poklesu vidíme jen jako mírně nižší. ČNB bude obě možnosti s velkou pravděpodobností zvažovat. Aktuálně očekáváme příští snížení sazeb až na květnovém zasedání, trh nyní čeká únor. Celkově čekáme pro příští dva roky jen velmi pozvolné snižování sazeb směrem ke 3% hladině.“

Oproti prognóze ČNB byla listopadová inflace (jádrová i celková) desetinku nižší. Dle vyjádření ČNB „ na jádrovou inflaci působí růst mezd v tuzemské ekonomice, který má vliv zejména na ceny služeb. Jejich zvýšený růst je přitom relativně plošný a týká se ubytování, stravování, dovolených s komplexními službami aj. Předchozí déletrvající útlum domácí poptávky ovlivněný přísnou měnovou politikou ČNB jádrovou inflaci naopak brzdí. Dochází přitom k poklesu ziskových přirážek výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb k jejich nákladům, což vliv rostoucích mezd na ceny služeb částečně vyvažuje.“ Pohled ČNB do budoucna je tento: „Dle podzimní prognózy ČNB se meziroční inflace na konci letošního roku krátkodobě zvýší mírně nad horní hranici tolerančního pásma cíle. K tomu přispěje statistický efekt nízké základny z prosince minulého roku, kdy obchodníci s předstihem promítali snížení DPH na potraviny. Ve stejném směru bude působit též postupný průsak zvýšených cen některých potravinářských komodit do cen v maloobchodech. V příštím roce bude nárůst cenové hladiny zpomalovat a postupně se navracet k 2% cíli centrální banky. Růst regulovaných cen totiž počínaje lednem výrazně zvolní. Pohonné hmoty budou meziročně zlevňovat i v příštím roce.“

Jak vidí další postup ČNB finanční trh? Na vývoj v posledních týdnech celkově reagoval tak, že pro nejbližší 4 měsíce čeká 3M Pribor na úrovni 3,8 %. To po přepočtu na 14D repo sazbu značí očekávání, že ČNB už letos tuto sazbu nesníží a k prvnímu snížení dojde v prvních měsících příštího roku. Není bez zajímavosti, že dlouhý konec FRA křivky, tj. očekávání pro horizont 9-12 měsíců, se posunul směrem nahoru. V tuto chvíli (tedy pro zhruba poslední čtvrtletí roku 2025) je tento konec na úrovni 3,5 % (před čtvrtrokem byl na 3,2 %). Trh tak upravil svá očekávání směrem k pomalejšímu snižování repo sazby – a to přesto, že před cca měsícem zveřejněná prognóza samotné ČNB vidí repo na úrovni 3 % už začátkem léta 2025.