Dnešní inflační překvapení může ovlivnit rozhodnutí ČNB

Bleskovka , 13. Jan.
V prosinci loňského roku se cenová hladina v české ekonomice nečekaně snížila o 0,3 %. Očekáváním nás i trhu byl naopak mírný růst cenové hladiny o 0,1 % meziměsíčně. Hlavním důvodem za dnešním překvapením byl vývoj cen potravin, kde došlo k jejich významnému poklesu. Tato data jsou ale obvykle značně volatilní, a proto se nedá vyloučit pro leden opačný pohyb. Meziročně tak inflace dosáhla v prosinci namísto očekávaných 3,3 % „jen“ 3,0 %. I tak ale může tato zvýšená hladina ovlivnit pro letošní rok inflační očekávání.

V rámci naší aktuální prognózy čekáme pro leden meziroční inflaci na 2,7 % s tím, že dnešní data jsou rizikem o dvě až tři desetiny procentního bodu dolů (2,4-2,5 %). Konkrétní hodnota za leden bude nicméně záležet především na vývoji cen potravin a energií, kde je možné jak pozitivní, tak i negativní překvapení, klidně i výraznějšího rozsahu. Proto vidíme i nadále zvýšené riziko, a to oběma směry. Naopak v případě domácích poptávkových tlaků čekáme pro letošní rok pokračování současného vývoje, kdy silná poptávka domácností a příznivý vývoj na trhu práce působí proinflačně. To bude i nadále vidět především ve vývoji cen služeb.

V letošním a příštím roce čekáme, že se meziroční inflace bude pohybovat mírně nad inflačním cílem, nicméně mezi jednotlivými měsíci může zůstat rozkolísaná. Protiinflačně bude působit domácí ekonomický vývoj, kde se čeká zrychlení růstu HDP. Opačným směrem pak bude českou ekonomiku ovlivňovat slabý makro vývoj v Německu. Ačkoliv se pro letošek čeká pozvolné oživení německé ekonomiky, růst nebude pravděpodobně natolik silný, ale působil proinflačně. Rizikem pro roky 2025 a 2026 budou ceny potravin, kde čekáme jejich růst, a ceny energií, kde pro letošní rok může dojít spíše k jejich mírnému poklesu.

ČNB zasedá na začátku února (6.2.) a v tuto chvíli vidíme zhruba podobnou pravděpodobnost mezi možnou stabilitou sazeb a jejich mírným snížením o 25 bodů. Po dnešních datech se ale dle nás situace překlápí směrem k možnému poklesu sazeb, a proto pro únorové zasedání ČNB upravujeme prognózu ze stability na snížení o 25 bodů. Nejistota ale zůstane zvýšená, když rozhodne pravděpodobně až předběžný odhad lednové inflace, který vyjde také 6.2. krátce před zasedáním ČNB. Jak bylo uvedeno výše, nedá se vyloučit překvapení v cenách potravin a energií, a proto se ČNB může rozhodnout právě až po těchto datech. Vliv na rozhodnutí ale mohou mít i další data a události (první kroky Trumpa ve funkci, předběžný odhad českého HDP za čtvrté čtvrtletí, kurz koruny apod.).

Pro letošek čekáme trojí snížení sazeb ČNB (únor, srpen a listopad) a jedno dodatečné pak v příštím roce. Rizika jsou oboustranná, když na jedné straně vývoj v Německu, pokud by zůstal utlumený i během roku, může přimět ČNB jít dolů rychleji. Naopak se nedá vyloučit ani scénář, kdy by bankovní rada mohla preferovat ukončení postupného snižování sazeb na vyšší úrovni (3,25 nebo 3,50 %).