Ranní restart: Trumpův druhý termín: strategie chaosu a koncept síly

Ranni Restart , 4. Feb.
Další dějství obchodních válek na steroidech. Za prvé, Kanada a Mexiko mimo jiné nabídli, že pošlou své vojáky na hranice, aby posílili jejich nepropustnost proti migraci a fentanylu (jestli taky proti pašování zbraní z USA, o tom komuniké nemluví). Trump na oplátku souhlasil s odložením 25% cel o měsíc (původně měla vstoupit v platnost dnes). Pokud někdo čeká, že drama je zažehnáno, tak nezná Trumpem přijatý Cimrmanův divadelní princip střídání očekávání a zklamání. Za druhé, Čína uvalila odvetná cla ve výši 10-15 % na některé americké dovozy, včetně zkapalněného zemního plynu, uhlí a ropy. Tedy produkty, které může dovážet odjinud, zvlášť se slevou jsou ty ruské komodity. Toto opatření zvyšuje páku EU v této oblasti (větší dovozy amerického plynu). Větší tlak vyvolá další čínské opatření: omezení vývozu některých nerostných surovin používaných v high-tech výrobcích a zahájí antimonopolní vyšetřování společnosti Google. I v tomto případě budou probíhat další jednání.Mimochodem, zvýšení cel vůči Číně o 10 % (respektive p.b.) jsou uplatňována na základě samostatného zmocnění odvolávajícího se na IEEPA a jsou spojena s problematikou fentanylu. Jinými slovy, to neznamená, že se cla na Čínu nebudou dále zvyšovat. Zpráva administrativy, která zkoumá deficity s Čínou, má být předložena prezidentovi do 1. dubna. Mezitím čeká na první kolo EU. K tématu vzácných kovů: Trump požaduje, aby Ukrajina výměnou za americkou pomoc dodávala USA právě vzácné kovy. A pomoc USA Ukrajině byla během víkendu obnovena. Tento požadavek klapne. A ještě nějaké odhady nákladů na ekonomiku USA. Pokud by vstoupily v platnost 25% cla na Kanadu a Mexiko a +10% cla na Čínu, tak by to v USA zvýšilo ceny o něco málo přes 1 % a snížilo HDP o 0,6-1 p.b.

Blíží se předčasné volby v Německu. A modely založení na průzkumech a simulacích naznačují, že AfD bude druhou nejsilnější stranou v parlamentu s mediánovým odhadem 153 získaných křesel. Pro většinu je potřeba 316. Simulace pak naznačují, že je 76% pravděpodobnost, že by potenciální dvoukoalice koalice CDU/CSU a SPD získala většinu a 66% pravděpodobnost pro dvoukoalici CDU/CSU a Zelených. Pokud se budeme bavit o trojkoalicích, tak v 99 případech ze sta simulací získala většinu CDU/CSU + SPD + Zelení. | Nový rok začal v byznysu zostra. Aby vám neunikly žádné důležité novinky, čtěte náš Trendovník, v jehož novém čísle jsme se zaměřili na začínající restrukturalizaci českého průmyslu, ale i řadu dalších novinek.

"Proč bychom měli mít v Evropě zásoby na devadesát dní boje, když evropské síly... mají zásoby jen na dva nebo tři dny boje?" ptal se v roce 1963 John F. Kennedy. Otázka vlastní obranyschopnosti Evropy není nová. Proto několik dobrých zpráv: 23 z 32 členů NATO splnilo svůj cíl vydávat na obranu 2 % HDP, což je více než dvakrát více než před čtyřmi lety. Evropa nyní vyrábí více dělostřeleckých granátů než USA. Evropa má několik úspěšně konsolidovaných evropských zbrojních společností: Rheinmetall, Nammo, MBDA. Evropské země, zejména pobaltské a severské státy, spolu s Británií, která je členem zpravodajské sítě Five Eyes vedené USA, dokázaly získat o Rusku působivé informace. Spoustu dalších věcí ale musíme vyřešit.

Trumpův druhý termín: strategie chaosu a koncept síly. Druhý příchod Donalda Trumpa do Bílého domu začal podle scénáře Steva Bannona: vytvořit informační chaos, zahlcovat média a tím zabránit efektivní opozici. Cílem není vládnout strategicky, ale působit neporazitelně, píše Ezra Klein v NYT. Bannonova taktika „muzzle velocity“ je o neustálém zahlcování – média se nestihnou soustředit na jeden problém, protože je hned přebit dalším. Trump tak nevládne skrze reálnou moc, ale skrze iluzi moci. Pokud tvrdí, že může rušit ústavní práva, jeho voliči tomu věří, i když soudy jeho příkazy zablokují.

Prezident, který chce být králem. Ezra poukazuje, že Trump už v prvním termínu nehrál podle pravidel klasického prezidentství – nikdy ho nebral jako úřad definovaný ústavou, ale jako příležitost k vytvoření osobní značky. Teď, ve druhém termínu, je jeho strategie ještě agresivnější. Nechce být prezidentem, chce být králem. A to tak, že se bude jako král chovat – pokud lidé uvěří, že má neomezenou moc, reálně se taková moc může začít materializovat. Psychologie je mocná zbraň. Příklad: Trump prohlásí, že ukončil „birthright citizenship“, tedy automatické občanství pro děti narozené v USA. Ve skutečnosti takovou pravomoc nemá – ústava mu v tom brání. A soudy jeho exekutivní příkaz okamžitě zablokují. Ale to není důležité. Důležité je, že jeho voliči a úředníci v exekutivě mohou začít jednat, jako by to byla pravda. Síla Trumpovy politiky není v tom, co může dělat – ale v tom, co dokáže přesvědčit lidi, že může dělat. Síla, nebo slabost? Při zběžném pohledu se může zdát, že Trump nastoluje novou éru pevné ruky. Ale realita je jiná: vládne exekutivními příkazy, protože nemá dostatečnou moc na skutečné legislativní změny. Sněmovna reprezentantů je nevyzpytatelná, Senát sice ovládají republikáni, ale jen těsně a ne vždy loajálně. Skutečná moc prezidenta přichází ze schopnosti přesvědčit Kongres, aby mu prošly jeho návrhy. Trump to ví. A tak to ani nezkouší. Místo toho se spoléhá na marketing – iluze síly má nahradit skutečnou moc.

To je taky důvod, proč jeho administrativa začala okamžitě likvidovat „deep state“ – federální byrokracii, kterou považuje za svého nepřítele. Trumpova taktika vs. protiváhy. Problém Bannonovy strategie „muzzle velocity“ je v tom, že neumožňuje stabilitu. Podle Ezry Kleina Trump musí neustále eskalovat, aby udržel kontrolu nad informačním tokem. A tím se dostává do nebezpečné spirály. Pokud příliš tlačí na pilu, riskuje soudní porážky, legislativní neúspěchy nebo dokonce ústavní krizi. Pokud ustoupí, vypadá slabě – a slabost je něco, co si nemůže dovolit. Trumpova politika nevede k upevnění moci – vede k chaosu.