Zemědělské ceny pokračují v růstu

Bleskovka , 25. Feb.
Ceny průmyslových výrobců se zvýšily nečekaně slabě, a to jen o 0,2 % meziměsíčně (naše prognóza byla 0,5 %, trh čekal 0,8 %). Růst cen brzdil vývoj u cen energií, kde došlo k poklesu cen elektřiny a plynu o 1,7 %, a klesly také ceny uhlí. Stejným směrem působil také utlumený vývoj v Německu, který ceny v českém průmyslu ovlivňuje. Pro letošní rok čekáme jen mírnou inflaci cen průmyslových výrobců, když především zpočátku roku bude inflaci v tomto sektoru tlumit slabá poptávka z Německa. Ta by sice během roku měla pozvolna sílit, nicméně výraznější zesílení inflačních tlaků nečekáme (na to by byl potřeba daleko silnější růst ekonomiky, než který očekáváme).

Ceny zemědělských výrobců se znovu výrazně zvýšily, tentokrát o 1,5 % meziměsíčně. Meziročně jsou již o 9,1 % vyšší. Vývoj cen v zemědělství je v současné době jeden z hlavních proinflačních faktorů v české ekonomice a dnešní data to potvrzují. Pro příští měsíce se tak nedá vyloučit další růst cen potravin v rámci spotřebitelské inflace. V letošním roce se ceny v zemědělství vrátí s velkou pravděpodobností k růstu, který čekáme kolem 3 %. Aktuální rizika jdou spíše nahoru. Růst cen v zemědělství čekáme také pro příští dva roky.

Ceny stavebních prací se meziměsíčně zvýšily o relativně mírných 0,2 %. Vliv má sezónnost spojená se slabou poptávkou po stavebních pracích během zimy. Meziroční inflace zrychlila jen nepatrně na 2,4 %. V průběhu roku nicméně čekáme, že z důvodu oživení poptávky a nižších úrokových sazeb (v porovnání s loňským rokem) dojde k mírnému zesílení inflace.

Ceny tržních služeb pro podniky se snížily o 0,6 % meziměsíčně. To vnímáme jako překvapení, když ceny služeb jak v rámci cen výrobců, tak i u spotřebitelské inflace jsou střednědobě významným proinflačním faktorem. Za lednovým poklesem cen stály ceny reklamních služeb, bez tohoto vlivu naopak rostly ceny služeb pro podniky meziměsíčně ceny o 1,2 %. Proto je namístě obezřetnost a potřeba počkat na další data.

Dnešní data jsou dle nás mírně proinflační, a to především kvůli vývoji zemědělských cen. Kromě průmyslu ale zůstává meziroční inflace nad 2 % i ve stavebnictví a u tržních služeb. Proto nečekáme změnu v postoji ČNB, která pravděpodobně zůstane obezřetná. ČNB zasedá v březnu a mírně se kloníme ke stabilitě sazeb. Bankovní rada se bude pravděpodobně rozhodovat mezi stabilitou sazeb a jejich mírným poklesem, a celkově se tak nedá vyloučit ani snížení o 25 bodů. Bankovní rada se může rozhodnout až na poslední chvíli podle dat a informací (cla, vývoj v Německu, data inflace a mezd apod.). Pro zbytek letošního roku čekáme dvojí snížení sazeb (srpen a listopad) a jedno dodatečné příští rok. Rizika jsou oboustranná, když bude záležet na řadě faktorů (včetně vyjednává mezi USA a EU). Navíc inflace zůstane letos rozkolísaná. Například pro duben nyní čekáme inflaci jen kolem 2 %, což může ovlivnit postoj bankovní rady (proto vidíme riziko možného poklesu sazeb právě v květnu).