Měsíčník EU aktualit, číslo 257, duben 2025

Měsíčník EU aktualit , 29. Apr.
Německo má od loňského roku nejvyšší vojenské výdaje v Evropě. V celosvětovém pořadí je čtvrté – za USA, Čínou a Ruskem. Stalo se tak poprvé od konce studené války.

Česko loni splnilo tři z pěti kritérií pro přijetí eura, a to velikost deficitu veřejných financí, výši zadlužení a výši úrokových sazeb. Nesplnilo naopak inflační kritérium a povinnost členství v mechanismu směnných kurzů ERM II. Vláda zatím termín zavedení eura v Česku nestanovila.

Index prosperity Česka: Česko patří ohledně stavu životního prostředí v rámci EU stále k podprůměru, letos nám připadla 19. příčka. Na jednoho Čecha stále připadá větší množství skleníkových plynů než na průměrného Evropana. V Česku dále vzniká jeden z nejnižších podílů energie z obnovitelných zdrojů, stagnuje zejména budování větrných elektráren.

Drobnohled: Koncové ceny elektřiny a zemního plynu pro domácnosti v ČR se vyvíjely po obdobné trajektorii zhruba do roku 2016. Poté se vlivem rostoucí ceny emisních povolenek, a tím pádem i rostoucí burzovní ceny elektřiny v EU, tato závislost přerušila. Koncová cena elektřiny pro domácnosti začala růst, kdežto koncová cena plynu pokračovala v poklesu, a to až zhruba do konce roku 2021. Kam se ceny energii vydají v dalších letech?

Téma: Strategická poloha v srdci Evropy a otevřená ekonomika=ideální exportní podmínky. Co nabízí Česko světu? Ekonomickou stabilitu, vysoký podíl high-tech, růst exportu (podíl exportu na HDP aktuálně činí 70 %), diverzifikovaný průmysl, vysokou úroveň bezpečnosti a stabilitu. Přinášíme přehled o české ekonomice a exportních schopnostech (pouze v EN).