Ranní restart

Ranni Restart , 13. Jun
Z makro dat vyšel včera jen vývoj výrobních cel v průmyslu v USA za květen. Meziměsíčně se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 0,1 %, což se dá považovat za příznivou hodnotu. Ta je stále ovlivněna poklesem cen ropy, což (zatím) stačí vyrovnávat růst cen, který je patrný v jiných sektorech průmyslu. Meziročně byla inflace cen průmyslových výrobců na 2,6 %.

Vcelku příznivá data z americké ekonomiky, kdy se zatím míra nezaměstnanosti výrazně nezvyšuje a inflace zůstává nízká, vedou k uklidnění na trzích. Stejným směrem působí i (Trumpem) oznámená dohoda mezi USA a Čínou o vzájemném zahraničním obchodu. Ta se ještě musí podepsat oběma prezidenty. Americká cla na dovozy z Číny by měla být 55 %. Z této hodnoty je 25 % clo, které bylo schváleno ještě před Trumpovým nástupem, 20 % je clo kvůli fentanylu a 10 % reciproční clo. Teda za Trumpem jde 30 %.

Trhy nyní vyhodnocují americko-čínskou dohodu. A také další informace. Jednak včera opět Trump hrozil uvalením dalších cel, jednak mluvil také o EU v tom smyslu, že současný odklad může být prodloužen, ale nebude to třeba. Zatím je na trzích celkem klid (což se může změnit dnes v souvislosti s izraelských útokem na Írán). Nicméně když vezmu čistě americkou ekonomiku, tak obavy trhů ze zhoršení makro vývoje se výrazně zmírnily. Pravděpodobným důvodem jsou částečně vcelku příznivá makro data, částečně pravděpodobně víra trhů, že Trump vždycky otočí, když se začne zhoršovat situace v americké ekonomice.

Jenže vzhledem k předzásobení, nejistotám a zpožděním mezi jednotlivými makro veličinami se zatím cla výrazněji v cenách projevit příliš nemohla. Uvidíme v létě a na podzim. Navíc Fed drží sazby na vysoké úrovni, což přispěje k dalšímu ochlazení makro vývoje. A pak co se týče dohody USA-Čína, podle mě to není výraznější důvod k lepšímu pohledu na americkou ekonomiku. Trump uvalil celkově na Čínu dodatečné 30% clo, což se projeví v peněženkách amerických domácností a povede ke snížení spotřeby. A spotřeba domácností tvoři v USA zhruba 70 % HDP. Negativní vliv na spotřebu se může Trump snažit kompenzovat nižším zdaněním, které implikuje jeho „big beautiful bill“. Jenže v něm je také významné snížení sociálních výdajů a výdajů na Medicaid, což bude dopadat na (pravděpodobně) milióny Američanů s nízkými příjmy. Což je další negativní šok do spotřeby.

A když si k tomu přidám, že Trump a jeho administrativa nemají zrovna kladný přístup k dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí nebo k roli dolaru jako rezervní měny (což přispívá k nižším výnosům amerických státních dluhopisů), nevychází mi z toho úplně příznivý střednědobý pohled na americkou ekonomiku. Navíc v novém „velkém krásném zákoně“ je zdanění zahraničních investorů. To může vést k dalšímu odlivu kapitálu z USA, dalšímu oslabení dolaru či růstu výnosů na amerických státních dluhopisech, a to včetně rizikové prémie. Je téměř jisté, že Trumpova hospodářská politika vejde do učebnic makroekonomie, jen pravděpodobně ne v úplně příznivém vyznění. Na druhou stranu je to šance pro Evropu, aby téhle situace využila. Ale je možné, že po mid-terms volbách v 11/2026 dojde k otočení kurzu, a na to může stále část investorů spoléhat.