Výrobní ceny se v červnu mírně snížily

Bleskovka , 16. Jul
Ceny průmyslových výrobců se v červnu snížily o 0,2 %. Meziročně tak byly nižší o 0,7 %. Data jsou mírně překvapivá, když námi i trhem bylo očekáváno vyšší meziroční číslo. V červnu totiž došlo ke zvýšení cen ropy, které bylo ale nakonec převáženo poklesem cen elektřiny a plynu a také snížením cen v některých dalších odvětvích (chemické látky, auta). Pro letošní rok čekáme inflaci cen průmyslových výrobců kolem nuly, když tímto směrem působí slabý výkon německé ekonomiky a politika D. Trumpa, která ochlazuje globální poptávku a vede k nižším cenám komodit. Rizika v globální ekonomice zůstávají stále výrazná.

Ceny zemědělských výrobců se v červnu snížily o nepatrných 0,1 %. Meziroční inflace tak sice zpomalila, hlavním důvodem byl ale vliv srovnávací základny. Navíc celkově zůstává inflace cen zemědělských výrobců velmi vysoká. To je jeden z hlavních faktorů za vysokým růstem cen potravin v rámci spotřebitelské inflace. V letošním roce se ceny v zemědělství vrátí k růstu, který by podle dosavadních dat mohl být kolem 10 %. A to i přes to, že by v druhé polovině letošního roku mohlo (dle nás) dojít ke korekci a ceny částečně poklesnout.

U stavebních prací došlo také ke snížení cen, a to o 0,3 % meziměsíčně. Meziročně se tak inflace dostala o desetinku pod 3 %. To lze ale stále brát jako relativně vysoké číslo, potvrzující proinflační vývoj ve stavebnictví. Hlavním důvodem cenového vývoje zůstává zvýšená poptávka.

Proinflační zůstává také vývoj cen tržních služeb pro podniky. V červnu sice došlo k nepatrnému meziměsíčnímu poklesu cen o 0,1 %, meziroční inflace ale zůstala nad 4 %. Důvodem je oživení poptávky. Navíc inflace zůstává vysoká a výrazněji nezpomaluje, což je podobné jako v případě vývoje cen u služeb pro domácnosti.

Dnešní data i přes korekci cen ve všech sektorech vnímáme stále jako proinflační a neměla by mít vliv na současný postoj ČNB, který se vyznačuje přísným nastavením sazeb. Vzhledem k zesílení inflačních tlaků z posledních týdnů čekáme pro zbytek letošního roku stabilitu sazeb ČNB. Rizikem je ale vývoj obchodních vztahů mezi USA a EU. V případě vypuknutí obchodní války by totiž mohlo dojít ke zhoršení makro vývoje v Evropě, a centrální banky (včetně ECB a ČNB) by tak mohly přehodnotit svůj stávající postoj a podpořit ekonomiku přes pokles sazeb.