Slovensko musí ozdraviť verejné financie

Dlhodobý výhľad , 11. Jul
Ekonomika bude podľa našich odhadov rásť v tomto roku na úrovni 2,2 % medziročne. Už v prvom kvartáli bol rast pomerne svižný. Zdrojom rastu bude najmä spotreba domácností, ktorá je podporená silným rastom reálnych miezd. Pomôcť by mal aj Plán obnovy, na jednej strane musíme peniaze získať splnením míľnikov, na strane druhej však aj reálne dostať tieto investície do ekonomiky. Oživenie u zahraničných partnerov očakávame v závere roka.

Medziročná inflácia sa v tomto roku dostala k dvojpercentnej úrovni. V nasledujúcich mesiacoch môže opäť dôjsť k jej jemnému rastu smerom k trom percentám. Silný trh práce vytvára predpoklady na rýchly rast miezd, čo môže priniesť inflačné tlaky v niektorých častiach ekonomiky, napríklad v službách.

Centrálna banka už zmierňuje svoju reštriktívnu politiku, keď v júni znížila sadzby prvýkrát po dvoch rokoch o 0,25 percentuálneho bodu. Nízka miera nezamestnanosti v celej eurozóne a vytrvalejšia jadrová inflácia môže cyklus znižovania spomaliť. V tomto roku môžu sadzby poklesnúť ešte o ďalšieho pol percentuálneho bodu.

Miera nezamestnanosti dosiahla historické minimum. Dôvodom je dlhodobý nedostatok zamestnancov a zvýšená odchodovosť do predčasného dôchodku. Pokles miery nezamestnanosti bude pravdepodobne pokračovať, hoci len mierne.

Slovensko bolo navrhnuté na zaradenie do procedúry nadmerného deficitu. Vládni predstavitelia už hovoria o konsolidácii na úrovni 1 % HDP ročne, presné opatrenia však nateraz nepoznáme. Na konkrétne činy čakajú aj ratingové agentúry či finančné trhy.

Detailnejšie informácie nájdete v priloženom PDF reporte.