ECB si v znižovaní sadzieb dala pauzu

Centrálne banky , 18. Jul
Podľa očakávaní dnes Rada guvernérov ponechala sadzby na nezmenenej úrovni. Tento krok je v súlade s naším odhadom, keďže centrálna banka sadzby znížila na svojom júnovom zasadnutí a vo svojich rozhodnutiach volí skôr opatrný prístup.

ECB naďalej deklaruje svoje odhodlanie pokračovať v znižovaní sadzieb na základe prichádzajúcich dát. Úroková sadzba hlavných refinančných operácií a úrokové sadzby jednodňových refinančných a jednodňových sterilizačných operácií (depozitná sadzba) sa tak nachádza na 4,25 %, 4,50 % a 3,75 %. Od zasadania Rady guvernérov v septembri 2023 inflácia klesla o viac než 2,5 percentuálneho bodu a inflačný výhľad sa podstatne zlepšil. Zmiernila sa i základná inflácia, čo ďalej potvrdilo známky oslabovania cenových tlakov. Inflácia v eurozóne citeľne spomalila, v júni dosiahla medziročne 2,5 %, naďalej sa však drží nad inflačným cieľom centrálnej banky. Aj ECB vo svojich odhadoch hovorí, že celoročný priemer v roku 2024 by mal dosiahnuť 2,5 %, v budúcom roku asi 2,2 % a že medziročný rast cien pravdepodobne ostane nad cieľovou úrovňou aj počas veľkej časti budúceho roka. Jadrová inflácia, očistená o vplyv cien energií a potravín, by mala byť v tomto roku ešte vyššia, tesne pod troma percentami. Aj mesačné dáta dokazujú, že rast cien sa presúva viac do služieb, kde sú ceny vyššie o viac než štyri percentá r/r, m/m rast tu dosiahol 0,6 %.

Aj trh práce v eurozóne je, rovnako na ten slovenský, napätý. Sezónne očistená miera nezamestnanosti v eurozóne v máji dosiahla 6,4 %, čo predstavuje historické minimum. Zároveň aj rast miezd v eurozóne ostáva veľmi silný, v 1Q24 sa rast vyjednaných miezd pohyboval tesne pod 5 % medziročne (taktiež najviac od začiatku sledovania indikátora v roku 2005). Hrozbou do budúcnosti je mzdovo-inflačná špirála, keďže zamestnanci sú dnes vo výhodnej vyjednávacej pozícii. Rast miezd nad úrovňou rastu produktivity je pre firmy čistým nákladom, ktorý následne presúvajú do cien tovarov a služieb.

Toto všetko naznačuje, že Európska centrálna bude síce pokračovať v uvoľňovaní svojej reštriktívnej politiky, akýsi rýchly návrat na nízke sadzby však nateraz vôbec nie je na stole. V tomto roku preto očakávame ešte dve zníženia sadzieb o 0,25 percentuálneho bodu, čím by sa depozitná sadzba na konci roka mohla dostať na 3,25 %. V tomto duchu bude podľa našich odhadov ECB pokračovať aj v roku 2025, počas ktorého by sme mohli vidieť ich ďalší pokles. Na poli komunikácie ohľadne budúcich krokov nenastala žiadna zásadná zmena. Istú zmenu však prinesie septembrové stretnutie, od ktorého bude Rada guvernérov pokračovať v riadení nastavenia menovej politiky prostredníctvom sadzby jednodňových sterilizačných operácií (t.j. depozitne sadzby). Dnešná hlavná refinančná sadzba bude upravená tak, aby sa rozpätie medzi aktuálnou hlavnou sadzbou a depozitnou sadzbou znížilo zo súčasných 50 na 15 bázických bodov.

Počas prvého polroka 2024 ECB pokračovala v reinvestovaní istiny zo splatených cenných papierov nakúpených v rámci programu PEPP v plnej výške. Počas druhej polovice roka však počíta s redukciou portfólia PEPP priemerným tempom 7,5 mld. € za mesiac. Na konci roka 2024 Rada guvernérov mieni reinvestície v rámci programu PEPP ukončiť.