FED sadzby nezmenil, upravil však rétoriku

Centrálne banky , 1. Aug
Americký FED podľa očakávania na včerajšom zasadnutí svoje sadzby ponechal ôsmykrát v rade na nezmenenej úrovni. Rozpätie sadzieb sa tak naďalej nachádza v intervale od 5,25 % do 5,50 %. Inflácia síce od svojho vrcholu výrazne klesla, ale naďalej ostáva vysoká. Posledné dáta však naznačujú pozitívny smer. Americká centrálna banka začala so zvyšovaním sadzieb v marci 2022 a posledné zvýšenie sme videli v júli 2023. Sadzby sú dnes najvyššie od roku 2001. Prezident FED-u Jerome Powell na tlačovej konferencii pripustil, že v prípade udržania pozitívneho trendu v prichádzajúcich dátach by mohlo dôjsť k zníženiu sadzieb už na najbližšom zasadnutí v septembri. Takáto rétorika posúva pozíciu centrálnej banky smerom k obratu utiahnutej menovej politiky. Samozrejme, sadzby začne FED znižovať až keď získa väčšiu istotu, že inflácia sa udržateľne pohybuje smerom k dvom percentám. Naďalej sa bude riadiť prichádzajúcimi dátami a treba očakávať skôr pozvoľný vývoj ako náhle kroky.

Nutným predpokladom pre znižovanie sadzieb je pokračujúci pokles miery inflácie, ktorá v júni zvoľnila medziročne na 3,0 % z májových 3,3 % r/r. Ekonomický rast si udržal solídne tempo, keď americký HDP za prvý polrok narástol o 2,1 %. Aj tu však došlo k spomaleniu, keď v minulom roku ekonomika za prvý polrok rástla medziročne o 3,1 %. Na druhej strane, rast HDP v druhom štvrťroku 2024 výrazne prekonal odhad analytikov, keď americká ekonomika rástla medziročne 2,8 %. Ekonomiku ťahajú súkromné investície a spotreba domácnosti. Spotreba vlády tiež ostáva dôležitým faktorom. V druhej polovici roka však možno očakávať spomalenie rastu ekonomickej aktivity. Pracovný trh sa ochladil a miera nezamestnanosti sa dostala na 4,1 %. Rast miezd sa tiež zmiernil. Pracovný trh tak síce ostáva odolný, ale nie prehriaty. Podľa šéfa FED-u sa trh práce dostal do stavu, v akom bol pred pandémiou.

Očakávania trhov ohľadne začiatku znižovania sadzieb zo strany americkej centrálnej banky odzrkadľujú voľnejší tón a septembrovému zníženiu sadzieb trhy dávajú viac ako 85 % šancu. Kolegovia z ERSTE naďalej držia svoje očakávanie, že po septembrovom znížení prídu do konca roka ešte dve ďalšie. Spolu by tak FED mohol v tomto roku svoje sadzby znížiť o 0,75 %. Po včerajšej tlačovej konferencii sa k tomuto názoru priklonili aj očakávania trhov.

Jedným z vplyvov, ktoré v budúcnosti môžu ešte zamiešať inflačné karty, je aj prípadne víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách. Jeho politika boja proti prisťahovalcom, potenciálne znižovanie daní alebo výrazné protekcionistické opatrenia môžu priniesť do americkej ekonomiky ďalšie proinflačné tlaky. Na tie bude musieť FED, v prípade potreby, vo vhodnom čase reagovať.