FED pokračuje v znižovaní sadzieb

Centrálne banky , 8. Nov
Americký FED podľa očakávania na včerajšom zasadnutí svoje sadzby znížil o 0,25%. Aktuálne obdobie uťahovania menovej politiky sa zas začalo v marci 2022. Rozpätie sadzieb sa teraz nachádza v intervale od 4,50 % do 4,75 %. V komunikácií nenastal žiaden významný posun. FED sa aj naďalej bude riadiť prichádzajúcimi dátami. Pokračujúce uvoľňovanie menovej politiky zo strany FED možno pripísať ochladeniu na pracovnom trhu, predovšetkým v rámci tvorby nových pracovných miest a rastu miery nezamestnanosti z historických miním na úrovni 3,7 % na 4,1 % v októbri.

Ukazovatele naznačujú, že americká ekonomika naďalej rastie solídnym tempom. Nárast pracovných miest sa spomalil a miera nezamestnanosti sa zvýšila, ale zostáva nízka. Inflácia pokročila smerom k 2 % cieľu, ale napriek tomu zostáva naďalej vysoká. FOMC uviedol, že okrem trhu práce a inflačných trendov zahŕňa široký rozsah uvažovaných informácií aj inflačné očakávania, finančné trhy a medzinárodný vývoj.

Aj menová politika je naďalej utiahnutá a uvoľňovania sadzieb si vyžiada dostatočne dlhý čas. FED očakáva zníženie svojich sadzieb v budúcom roku o 100 bázických bodov a v roku 2026 o ďalších 50. Americká centrálna banka signalizuje svoju dôveru, že inflácia sa blíži k svojmu cieľu a v najbližších kvartáloch sa zameria aj na svoj druhý cieľ, ktorým je dosiahnutie plnej zamestnanosti, pričom vývoj nezamestnanosti bude najvyššou prioritou.

FED vo svojej jesennej prognóze mierne znížil odhad ekonomického rastu v tomto roku, keď teraz očakáva, že ekonomika USA porastie v tomto roku v priemere o 2 % medziročne, čo je o desatinku menej ako hovorila letná prognóza. Posledná prognóza tiež počíta s výraznejším nárastom nezamestnanosti na celom horizonte prognózy. Vývoj inflácie bol zas posunutý smerom dole, čo potvrdzuje mieru istoty, ktorú FED získal.

Prezident FED-u Powell sa k americkým voľbám ani plánom fiškálnej politiky nevyjadril, poznamenal však, že súčasnú úroveň vládneho dlhu nepovažuje za neudržateľnú, ale neudržateľná je cesta vývoja vládneho dlhu. FOMC vníma geopolitickú situáciu ako napätú, ale v súčasnosti nevidí žiadny vplyv na americkú ekonomiku, ktorej sa darí. Jedným z vplyvov, ktoré v budúcnosti môžu zamiešať inflačné karty, je víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách. Jeho politika boja proti prisťahovalcom, potenciálne znižovanie daní alebo výrazné protekcionistické opatrenia môžu priniesť do americkej ekonomiky ďalšie proinflačné tlaky. Na tie bude musieť FED, v prípade potreby, vo vhodnom čase reagovať zvoľnením tempa uvoľňovania menovej politiky.

Kolegovia z ERSTE na základe najnovších ekonomických a inflačných údajov očakávajú ešte jedno zníženie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov na decembrovom zasadnutí.