ECB čaká v tomto roku vyššiu infláciu

Centrálne banky , 7. Mar
ECB na svojom včerajšom zasadnutí v súlade s naším očakávaním znížila opäť svoju kľúčovú (depozitnú) sadzbu o 25 bázických bodov. Úrokové sadzby jednodňových sterilizačných operácií, hlavných refinančných operácií a jednodňových refinančných operácií sa tak s účinnosťou od 12. marca 2025 znížia na 2,50 %, 2,65 % a 2,90 %. Podľa komunikácie ECB proces dezinflácie rovnomerne pokračuje a inflácia sa naďalej vyvíja zhruba v súlade s očakávaniami. Vidíme posun v komunikácií, keďže menová politika je podľa ECB teraz už citeľne čoraz menej reštriktívna. V dôsledku znižovania úrokových sadzieb klesá cena nových úverov pre podniky a domácnosti a rast úverov sa zrýchľuje. Domáca inflácia zostáva vysoká, najmä vzhľadom na ďalšie výrazne oneskorené prispôsobovanie miezd a cien v určitých sektoroch predchádzajúcemu prudkému rastu inflácie. Mzdový rast sa však v súlade s očakávaniami zmierňuje a jeho vplyv na infláciu čiastočne absorbujú marže.

Nová prognóza ukazuje posun v očakávaniach smerom k vyššej inflácií a nižšieho ekonomického rastu. Zatiaľ nezohľadňuje ohlásené investície do obranného priemyslu. Z väčšiny ukazovateľov základnej inflácie vyplýva, že inflácia sa trvalo ustáli v blízkosti strednodobého cieľa Rady guvernérov 2 %, čo naznačuje, že sa blížime k úrovni sadzieb, kde by sa sadzby ECB mohli zastabilizovať. Celková inflácia by mala podľa ECB dosiahnuť v priemere 2,3 % v roku 2025 (prognóza v decembri bola na úrovni 2,1 %), 1,9 % v roku 2026 a 2,0 % v roku 2027. Revízia projekcií celkovej inflácie nahor na rok 2025 je odrazom výraznejšej dynamiky cien energií. Priemerná inflácia bez energií a potravín by mala podľa projekcií predstavovať 2,2 % v roku 2025, 2,0 % v roku 2026 a 1,9 % v roku 2027. Revízia hodnôt ekonomického rastu v rokoch 2025 a 2026 smerom nadol je odrazom nižšej úrovne vývozu a naďalej slabej investičnej aktivity, čiastočne v dôsledku vysokej neistoty spojenej s obchodnou politikou, ako aj širšej politickej neistoty.

V tejto chvíli máme za to, že ECB by si v apríli mohla urobiť v znižovaní sadzieb prestávku, závisieť bude samozrejme na prichádzajúcich dátach. Predchádzajúce zníženia, ktoré sa ešte prenášajú do ekonomiky, pre takúto prestávku vytvorili priestor. Prezidentka Lagardeová sa nezaviazla ku ďalším konkrétnym krokom. Karty môžu zamiešať protekcionistické opatrenia, ktoré zavádza nová administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa aj zvýšená neistota a s tou súvisiace plány EÚ na posilnenie obranných kapacít. Pretrvávajúca neistota bola prezidentkou Lagardeovou výrazne akceptovaná, pretože situácia sa mení zo dňa na deň a bude určite ovplyvňovať vývoj odhadov aj sadzieb v nasledujúcich mesiacoch. Očakávame, že ECB by mohla do polovice roka 2025 znížiť sadzby ešte o ďalších 0,25 % a teda v polovici roka by sa depozitná sadzba ECB mohla pohybovať na úrovni 2,25 %, pričom z nášho pohľadu nie je vylúčené, že takúto úroveň sadzieb uvidíme aj na jeseň, resp. na konci roka.

Dopady posledného zníženia sadzieb ECB na komerčné sadzby u nás bude výrazne limitovať vyššia cena dlhých peňazí. Výnosy na 10 ročných dlhopisoch v posledných dňoch rastú v reakcii na plány Európy zbrojiť v objeme stoviek miliárd eur, čo bude tlačiť aj na cenu dlhých peňazí a znižovať priestor pre znižovanie úrokových sadzieb na dlhších sadzbách. Tri a päť ročné eurové IRS korigovali poklesy, ktoré nasledovali po januárovom zasadnutí ECB. Tento stav vytvára prirodzené mantinely pre výraznejšie znižovanie komerčných sadzieb na dlhších viazanostiach v najbližších týždňoch. Úvery tak budú na dlhších viazanostiach zlacňovať vysoko pravdepodobne iba pozvoľne, čo bude prirodzene ovplyvňovať aj pokračujúce oživenie na realitnom trhu. Zníženia možno očakávať na kratších viazanostiach. Keďže očakávame postupnú stabilizáciu sadzieb, možno očakávať, že v priebehu nasledujúcich kvartáloch sa normalizujú úrovne výnosov, teda úrokové sadzby na kratších viazanostiach klesnú pod úroveň dlhých viazaností.