CZ Ranní restart

Ranni Restart , 3. Jul
Polská centrální banka NBP snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 5,00 %. Většina analytiků čekala ponechání sazeb beze změny na 5,25 %. Základem pro toto očekávání byl spíše jestřábí nádech komunikace členů měnověpolitického výboru NBP v poslední době. Výbor se nakonec rozhodl pro snížení zřejmě hlavně na základě nové prognózy expertů NBP, která naznačila posun výhledu inflace směrem dolů (pro rok 2026 z cca 3,4 % na 3,1 %). Vyhlídka stabilizace inflace uvnitř cílového intervalu 1,5 – 3,5 % značí, že se vbrzku (snad v září) můžeme od NBP dočkat dalšího snížení klíčové sazby. Přestože jsou polské sazby výrazně nad českými, posilování v posledních měsících vidíme jen u koruny, nikoliv u zlotého.

Zaměstnanost v USA ve smyslu počtu pracovních míst v soukromém sektoru se podle pravidelného reportu think-tanku ADP v červnu meziměsíčně po sezónním očištění snížila o 33 000 míst (trh čekal naopak nárůst o 98 000 míst). Jde o první meziměsíční pokles od března 2023. Doprovodný komentář upozornil, že k propouštění sice dochází nadále velmi zřídka, nicméně je znát neochota firem nahrazovat odcházející zaměstnance, natožpak nabírat nové. Pokud bychom ale čekali, že zaměstnanost klesá (pod tíhou Trumpových zvýšených cel, a tedy zdražujících vstupů) hlavně v průmyslu, tak bychom se pletli: těžba, průmysl a stavebnictví naopak nabíraly, zatímco pokles zaměstnanosti se týkal hlavně profesionálních služeb, vzdělávání a zdravotnictví.

Senát Spojených států (horní komora tamního parlamentu) schválil návrh zákona, který prezident Donald Trump označuje láskyplně jako One Big Beautiful Bill. Republikáni sice mají v Senátu většinu, nicméně tři z nich hlasovali proti schválení zákona, takže hlasování samotného Senátu skončilo v poměru 50:50. O pozitivním verdiktu rozhodlo, že své právo zapojit se do hlasování využil Trumpův viceprezident J. D. Vance. Návrh, který je balíkem spousty daňových a výdajových opatření, se teď vrací ke schválení zpátky do dolní komory, tedy Sněmovny reprezentantů, neb v něm Senát udělal změny (oproti původní verzi přišedší ze Sněmovny). Z pohledu neamerických investorů do amerických aktiv je z těchto změn klíčové zejména vypuštění nechvalně proslulého článku 899. Ten zaváděl citelné (až 20%) „odvetné daně“ na kapitálové příjmy plynoucí z investic v USA investorům, kteří jsou rezidenty zemí uplatňujících na firmy se sídlem v USA daně vnímané americkými úřady jako neférové.

Hra s článkem 899 tak dopadla přesně podle záměrů USA. Článek coby výhrůžka zbytku světa vedl k tomu, že na schůzce G7 konané koncem června v Kanadě její ostatní účastníci Američanům slíbili, že na nadnárodní firmy konkrétně se sídlem v USA přestanou být uplatňována některá pravidla před časem dohodnutá pod hlavičkou „15% minimální daně“ na půdě OECD v rámci boje proti přeshraničnímu přesouvání zisků.

Related Reports

Hungary to keep rates stableCEE Insights, 21.07.2025
CEE Special Report | How to remain competitve?CEE Economies Special Report, 17.07.2025
Mix of data in the regionCEE Insights, 14.07.2025
More positive news on ratingsCEE Bond Market Report, 08.07.2025
EU News Monthly July 2025EU News Monthly, 07.07.2025